Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Sprawdzenie księgi wieczystej jest niezbędne aby ustalić stan prawny nieruchomości. Jest to potrzebne przykładowo, jeśli ktoś chce kupić określony dom. Tak więc jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Właściciel

Przede wszystkim numer księgi wieczystej można otrzymać od właściciela nieruchomości. W Polsce o ile mieszkanie nie jest przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa, to posiada założoną księgę wieczystą i właściciel jest w posiadaniu jej numeru. Jeżeli nie posiada potrzebnych dokumentów, to może wystąpić o ujawnienie numeru księgi w sądzie. Za odpowiednią opłatą sąd ma obowiązek udostępnienia takich informacji. Jeżeli właściciel nie ma absolutnie niczego do ukrycia, to z pewnością przed sprzedażą nieruchomości udostępni taki numer. Może on nie być do tego skłonnym, jeśli coś ukrywa i na nieruchomości ciążą przykładowo jakieś służebności, hipoteki, albo inne ograniczenia.

Strony internetowe

Warto również wiedzieć o tym, że niektóre strony internetowe prowadzą systemy gromadzenia numerów ksiąg wieczystych. Za odpowiednią opłatą można otrzymać numer księgi po wpisaniu adresu nieruchomości albo innej informacji ją identyfikującej. Zazwyczaj opłata ta nie jest wysoka i wynosi około 20- 30 zł. W ten sposób można otrzymać numer księgi wieczystej konkretnej nieruchomości bez konieczności kontaktowania się z jej właścicielem. Wystarczy mieć tak naprawdę adres nieruchomości, albo chociaż numer działki aby odnaleźć numer. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że sposób ten pozwala na bardzo szybkie zdobycie takiego numeru. Po zaksięgowaniu opłaty na koncie, numer jest automatycznie odblokowywany. Jest to najprostszy sposób na znalezienie takiego numeru, ponieważ nie trzeba prosić się właściciela i nie trzeba posiadać pełnych informacji o nieruchomości.

Starostwo albo sąd wieczystoksięgowy

Numer księgi wieczystej można pozyskać składając również stosowny wniosek do starostwa, albo do sądu wieczystoksięgowego właściwego dla położenia konkretnej nieruchomości. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, aby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony, należy wykazać interes prawny. Niestety ale nie zawsze chęć zakupu nieruchomości może być dobrze rozpatrzone przez urząd, aby uzyskać numer księgi wieczystej nieruchomości, której nie jest się właścicielem. Interes prawny zazwyczaj musi być uzasadniony jakimiś przepisami prawnymi i wtedy wniosek dopiero zostanie zaakceptowany. Nie każdy może otrzymać takie informacje z tego względu, że w księdze wieczystej znajdują się dane osobowe właściciela. Nie można więc udostępniać księgi wieczystej każdemu bez zgody właściciela konkretnej nieruchomości.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?  – Podsumowanie

Podsumowując można powiedzieć, że znalezienie numeru księgi wieczystej nie jest niczym trudnym. Trzeba jedynie umieć dobrze szukać. Informacje takie mogą okazać się bardzo przydatnymi, ponieważ można w ten sposób sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą żadne ograniczone prawa, ani hipoteki. Jest to szczególnie ważne, jeżeli chce się kupić określony do albo mieszkanie.

Redakcja PlanetaFM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *