Poradnik inwestora – kontrakty CFD

Skrót CFD to tak zwany kontrakt na różnicę kursową. Jest to pewnego rodzaju umowa, która w chwili zawarcia zobowiązuje obie strony do późniejszego rozliczenia różnicy pomiędzy ceną otwarcia a zamknięcia danej pozycji. Stąd wziął się powszechnie stosowany termin “kontrakt różnic kursowych”.

Dlaczego CFD cieszą się popularnością?

Istnieje kilka dość istotnych cech kontraktów na różnice kursową, dzięki którym są one dość unikalne i przez to chętnie sięgają po nie inwestorzy.

CFD to instrumenty pochodne i lewarowane. Umożliwiają osiągnięcie zysku nie tylko na wzrostach, ale również na spadkach cen. Kontraktami CFD warto handlować na nagradzanej platformie tj. Saxo Bank Polska, która oferuje dostęp do ponad 9000 instrumentów finansowych przy wąskich spreadach i niskich prowizjach. 

Na jakich rynkach można handlować za pośrednictwem CFD? Dostępne rodzaje rynków dla kontraktów CFD to m.in. waluty, indeksy, surowce, akcje kryptowaluty, a nawet ETFy.

Instrumenty pochodne

Termin instrumenty pochodne oznacza, że inwestor nie staje się posiadaczem instrumentu bazowego, a jedynie spekuluje czy jego cena wzrośnie czy też spadnie. Co to oznacza w praktyce?

Kupując kontrakty CFD na akcje, trader nie staje się fizycznie ich właścicielem. Po prostu spekuluje odnośnie przyszłego kursu i potencjalnie osiąga zysk z samego ruchu ceny wybranej akcji. Ogromną zaletą kontraktów CFD jest fakt, że można z powodzeniem zarządzać swoimi pozycjami online. Dzięki takiemu rozwiązaniu handel CFD jest znacznie tańszy i szybszy niż tradycyjny handel akcjami spółek giełdowych. 

Lewarowanie

O popularnych kontraktach CFD mówi się, że są to instrumenty lewarowane. Co to oznacza w praktyce? Otóż dzięki lewarowaniu można uzyskać wielokrotnie wyższą ekspozycję na rynku w stosunku do złożonego na rachunku inwestorskim depozytu.

Dzięki wykorzystaniu tego typu dźwigni, początkujący inwestor może otworzyć dużą pozycję na rynku przy relatywnie niedużym kapitale własnym. Handlując CFD, można z powodzeniem zawrzeć transakcję, posiadając zaledwie niewielki procent jej nominalnej wartości.Oczywiście należy pamiętać, że w tym przypadku nie tylko korzyści są większe, ale również potencjalne straty.

Właśnie dlatego warto odpowiednio przygotować się do inwestowania poprzez zdobycie wiedzy na temat globalnych rynków, a także przećwiczenie strategii inwestycyjnych, które najlepiej odpowiadają traderowi. Dobrym pomysłem jest również otwarcie konta demonstracyjnego na nagradzanej platformie i zdobycie cennego doświadczenia. 

Redakcja PlanetaFM