Co to jest test Gallupa?

Czy tego chcemy czy nie, albo czy sobie to uświadamiamy na różnym stopniu intensywności – każdy z nas ma jakiś talent do czegoś. Nie każdy będzie wybitnym malarzem jak Da Vinci, albo piłkarzem jak Lewandowski, ale bycie jak najlepszym ojcem, bądź matką jest w zasięgu każdej osoby. Oczywiście to co znaczy być najlepszym jest subiektywne i może przejawiać się na różnych polach. I tu właśnie dochodzimy do sedna artykułu – czyli narzędzia, które umożliwia w sposób obiektywny odkrywanie tego do czego mamy predyspozycje, choć może nawet nieuświadomione. Przed wami – test Gallupa. Aby nie przedłużać, zaczynamy!

Co to jest test Gallupa?

W skrócie test Gallupa to o ocena behawioralna stosowana przez pracodawców w celu zidentyfikowania wyjątkowych mocnych stron potencjalnego pracownika. Mocne strony określone w Gallup Assessment to połączenie umiejętności, wiedzy i talentów. Odpowiednie zastosowanie tych mocnych stron wyraźnie poprawia życie osobiste i zawodowe. Oficjalna nazwa tego testu to Gallup’s Clifton StrengthsFinder Assessment (GSF).

Początki tego narzędzia, służącego do odkrywania swoich talentów sięgają lat 90’ ubiegłego wieku. Wtedy to pod przewodnictwem Donalda O. Cliftona, grupa badaczy z Instytutu Gallupa w USA, najstarszego ośrodka badania opinii publicznej, stworzyła kwestionariusz służący do obiektywnej oceny osobistych talentów danej osoby, a to wszystko w ciągu mniej niż jednej godziny.

Popularność tego testu na większą skalę rozpoczęła się w 2001 roku wraz z wydaniem książki “Now Discover Your Strengths”, w której zostało opisane to narzędzie oraz możliwości jakie kryją się przed osobami, które zdecydują się przeprowadzenie takiego testu. 6 lat później na rynek została wprowadzona pozycja “StrengthsFinder 2.0”, która jest uaktualnieniem swojej poprzedniczki i wciąż pomimo upływu lat znajduje się na szczytach listy bestsellerów Amazon.

Na czym polega test Gallupa?

Chętny na przeprowadzenie analizy swoich talentów, ma godzinę czasu na udzielenie odpowiedzi na zaprezentowane 177 par zdań. Pary zdań mogą nie mieć związku, być podobne lub mogą mieć charakter przeciwny. Przykład pary: “Rozwiązując problemy, kieruję się intuicją” – “Korzystam z dokładnych, rzetelnie sprawdzonych informacji”.

W teście wyróżniane są 34 cechy na podstawie wyboru zdania. Od kandydata oczekuje się wybrania zdania, które najbardziej odzwierciedla jego myśli lub uczucia. Dlatego by uniknąć myślenia życzeniowego, każda osoba otrzymuje aż i tylko 20 sekund na każde pytanie.

Po teście wyniki kandydata ujawniają ich pięć najmocniejszych stron. Znajomość zasobów kandydata stawia pracodawcę w lepszej pozycji do doskonalenia tych mocnych stron i zastosowania ich w celu jak najlepszego wypełnienia roli. Jak twierdzą niektórzy, to jest najkrótsza droga do sukcesu – pracować nad tym co nam wychodzi, a może wychodzić jeszcze lepiej. Tym samym autorzy tego testu skupiają się na psychologii pozytywnej, której wyróżnikiem jest zwrócenie uwagi na to co dobrze robimy, marginalizując nasze słabe strony.

Przykłady talentów wg testu Gallupa:

  • Intelekt — aktywność intelektualna kandydata i jego wdzięczność za inteligentne i przemyślane dyskusje.
  • Zbieranie — ocenia, jak głodny jest kandydat na wiedzę.
  • Maksymalista — osoby te koncentrują się na mocnych stronach osób i znajdują sposoby na ich stymulację, aby pomóc w tworzeniu ogólnego sukcesu.

Według autorów testu, każdy ma jakiś talent, tylko nie zawsze uświadomiony. A to narzędzie właśnie ma pomóc w odkryciu tego o czym nie mamy pojęcia, a może być trampoliną do lepszej kariery.

Informacje praktyczne o GSF

Warto również wiedzieć, że test jest dostępny w 20 językach, w tym w języku polskim. Po przystąpieniu do testu otrzymasz unikalny raport pokazujący, jak uporządkowany jest ranking swoich 34 talentów. Instytut Gallupa włożył wiele zasobów w ankietę i powiązane materiały, dlatego zalecane jest pobranie aplikacji utworzonej przez Instytut i przechowywanie tam wszystkich otrzymanych danych. Wraz z raportami można także pobrać własną książkę Gallup Strengths 2.0, która opisuje wszystkie mocne strony. 

Teraz tylko pytanie, ile kosztuje taki test? To zależy. Zależy to od tego, co wykupimy. Jeśli zdecydujemy się poznać swoje top 5 talentów, zapłacimy około 98 zł. Natomiast jeśli zdecydujemy się na pełną wersję raportu z umiejscowieniem wszystkich 34 talentów, zapłacimy około 196 zł. Czy warto wydać taką sumę, to już zostawiamy waszej ocenie.

Redakcja PlanetaFM