Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – 8 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Jest wiele sytuacji, które mocno nadwyrężają domowy budżet – samochód odmówił posłuszeństwa, musisz wykonać nieplanowany remont lub udać się do dentysty – to tylko niektóre z nich. Gdy potrzebna jest gotówka, najprostszym sposobem na jej uzyskanie jest wizyta w banku. Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń można nawet uzyskać online – w Santander Bank Polska. Czy wnioskując o tego typu produkt, warto sprawdzić kalkulator zdolności kredytowej? Na jaki cel można przeznaczyć pieniądze od instytucji finansowej? Ile rzeczywiście wyniesie zadłużenie? Sprawdź, na co należy zwracać uwagę, biorąc kredyty gotówkowe.

Czy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń jest równie korzystny, jak ten z zaświadczeniami?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Klienci Santander Bank Polska chcący uzyskać dodatkowe środki pieniężne online mogą liczyć na naprawdę korzystną ofertę. Osoby, które mają rachunek bankowy w innej instytucji finansowej, są w nieco gorszej sytuacji, jednak nadal czeka na nie wiele ciekawych produktów. 

Kalkulacja kredytu gotówkowego zawsze prezentuje się korzystniej przy wariancie z zaświadczeniem. Jest to związane z mniejszym ryzykiem dla banków, które udzielają finansowania. Mają one wówczas większą pewność, że spłata zobowiązania nie jest zagrożona. Zobacz, na jakie koszty kredytu zwrócić uwagę, wnioskując o gotówkę bez zbędnych formalności. 

RRSO

Czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ten wskaźnik powinien Cię szczególnie interesować, bo określa on procentowo całkowity koszt kredytu w stosunku rocznym, jaki musisz ponieść. Składa się na niego:

  • oprocentowanie kredytu (stała marża banku i stawka bazowa),
  • prowizje,
  • odsetki,
  • inne opłaty na rzecz kredytodawcy (np. za ubezpieczenie)

Wysokość wszystkich parametrów określa Tabela Opłat i Prowizji (TOiP). Co ważne – RRSO może wynosić 0%, ale zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce tylko przy kupnie produktów na raty.

Oprocentowanie kredytu

Czynnik określający koszt odsetek od zobowiązania w skali roku. Oprocentowanie kredytu gotówkowego może być stałe lub zmienne. Obecnie maksymalna wartość tego parametru to 10%. Im jest on niższy, tym lepiej. 

Ubezpieczenie kredytu

Większość instytucji finansowych namawia swoich klientów, by zdecydowali się na ubezpieczenie kredytu, mimo że tak naprawdę nie jest ono obowiązkowe. Warto jednak wiedzieć, że ułatwia uzyskanie finansowania, gdyż w razie niewypłacalności kredytobiorców, śmierci lub innych przypadków losowych banki zyskują zabezpieczenie i mają pewność, że ubezpieczyciel w razie potrzeby pokryje koszty kredytu. 

Regulamin i warunki udzielenia kredytu

Niewiele osób czyta wszystkie zapisy umowy kredytowej i podobnie jest z regulaminem oraz warunkami udzielenia kredytu, które każdy bank może określać indywidualnie. Jest to podstawowy błąd, ponieważ w tych dokumentach można znaleźć wszystkie informacje o prawach i obowiązkach kredytobiorcy oraz kredytodawcy. Pamiętaj o tym, porównując kredyty gotówkowe w kalkulatorze.  

Okres kredytowania

W niektórych instytucjach bankowych klienci mogą samodzielnie decydować o liczbie rat, na jaką chcą rozłożyć zobowiązanie. W Santander Bank Polska zarówno kredyt, jak i pożyczka mogą być zaciągnięte na czas od 3 do 120 miesięcy. Kalkulator kredytowy rat pozwala dodatkowo na sprawdzenie kosztów finansowania przy różnych okresach jego obowiązywania. Kredytobiorca może więc dobrać ofertę dopasowaną do własnych możliwości. 

Rodzaj i wysokość rat

Zależnie od rodzaju produktu, na jaki się zdecydujesz, niekiedy masz możliwość określenia, czy rata będzie zawsze równa, czy malejąca. Kredyt samochodowy często oferuje drugie rozwiązanie, które nierzadko jest też korzystniejsze od płacenia stałych opłat. 

Produkty towarzyszące

Wnioskując o kredyt, czy to gotówkowy, czy na samochód bank może zaproponować Ci dodatkowe produkty, które nie są ujęte w kosztach zobowiązania, a za jakie musisz zapłacić, jeżeli się na nie zdecydujesz. Może to być np.:

  • otwarcie rachunku bankowego,
  • karta kredytowa,
  • dodatkowy kredyt – powiększenie zadłużenia.

Spirala zadłużenia – jak jej uniknąć?

Jeżeli zmagasz się z trudną sytuacją finansową, miej świadomość, że branie wielu kredytów i pożyczek w różnych instytucjach finansowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Prowadzi to do większych problemów, których wynikiem jest spirala zadłużenia. Chcąc jej uniknąć, rozważnie dobieraj produkty bankowe i bierz pod uwagę swoje możliwości. Pomoże Ci w tym kalkulator kredytowy – inaczej gotówkowy oraz zdolności do spłacenia zobowiązania w terminie. Pamiętaj też, żeby korzystać z usług wiarygodnych instytucji jak np. Santander Bank Polska, który oferuje kredyt online bez zbędnych formalności.

Redakcja PlanetaFM