Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Cechy dobrej strategii dla inwestycji w akcje.

18 kwietnia 2023 Cechy dobrej strategii

Dobra strategia przynosząca zysk finansowy jest celem wszystkich inwestorów niezależnie od posiadanego doświadczenia. Każda stanowi też zbiór zasad i metodyki postępowania, którymi powinien kierować się inwestor.   Poszczególne plany tradingu różnią się w zależności od oczekiwań i czasu poświęcanego na przeprowadzanie transakcji. W związku z tym nie jest możliwe stworzenie uniwersalnej strategii inwestycyjnej dla wszystkich. Dlatego każdy inwestor musi wypracować własny plan działania dopasowany do jego możliwości. Nie jest to zadaniem prostym, jednakże koniecznym do ograniczenia porażek i zwiększenia ilości transakcji dochodowych. Czym zatem cechuje się dobry plan tradingu?

Atrybuty dobrej strategii inwestycyjnej. Otwieranie pozycji.  

Tworząc strategię do inwestycji w akcje, należy zadbać o jej prostotę i zrozumienie. Do najważniejszych ustaleń bezsprzecznie należą zasady:

  • otwierania pozycji i ich zamykania
  • oraz takie elementy jak zarządzanie czasem, ryzykiem i kapitałem.

Ważnym elementem strategii jest stadium rozpoczęcia inwestycji w akcje. Dlatego fazę otworzenia pozycji warto opierać na prostych w budowie wskaźnikach, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo dobrego czasu wejścia w rynek. Moment rozpoznania sygnału powinien być zgodny z zasadą pierwszych sekund. Jest to reguła, według której moment na otworzenie pozycji powinien być widoczny zaledwie w kilka sekund po włączeniu wykresu. Inwestowanie w akcje powinno także uwzględniać zakaz otwierania spóźnionych pozycji, czyli po znaczącym ruchu w oczekiwanym kierunku.  

Zamykanie pozycji.  

Drugim ważnym elementem strategii jest czas zamknięcia pozycji. Moment ten powinien mieć miejsce zgodnie z regułą, według której zyskom należy pozwolić rosnąć, a straty należy jak najszybciej ograniczać. Najlepszym rozwiązaniem ograniczającym generowanie strat jest stosowanie funkcji stop loss. Zwłaszcza że większość platform umożliwia traderom dwa rodzaje zleceń:

  • stop loss stały w pipsach
  • i stop loss kroczący.  

Stop loss stały zawsze wynosi ustaloną przez inwestora liczbę pipsów. Natomiast stop loss kroczący podąża za ceną celem redukcji potencjalnej straty. Stop loss kroczący przesuwa się wraz ze wzrostem ceny i w razie nagłej zmiany trendu bądź korekty zamyka pozycję na plusie, odgrywając rolę zlecenia take profit.

Stosowanie automatycznych zleceń stop loss jest elementem strategii wykluczającym czynnik ludzki, jakim są emocje prowadzące do podejmowania irracjonalnych decyzji.  

Zarządzanie czasem.  

Ważnym elementem strategii jest ustalenie zasad dotyczących określenia godzin handlu. Reguły te powinny uwzględniać charakterystykę rynku i jego zmienność związaną zarówno z porą dnia, jak i dniem tygodnia. W przypadku polskiego rynku największa zmienność ma miejsce w początkowych godzinach handlu na rynku europejskim i amerykańskim.  

W zarządzaniu czasem bardzo pomocny jest też kalendarz ekonomiczny, który zawiera informacje dotyczące dat i godzin ogłoszenia danych makroekonomicznych z gospodarek poszczególnych krajów. Odczytów z poprzedniego dnia oraz odczytów prognozowanych. Kalendarz ekonomiczny jest narzędziem podającym wyselekcjonowane informacje istotne dla rynku akcji i rynku walutowego.

Ponadto zarządzanie czasem jest umiejętnością istotną dla ustalenia długości okresu pojedynczej transakcji i wyboru podstawowego interwału czasowego.  

Zarządzanie ryzykiem i kapitałem.  

Przy inwestycjach w akcje szczególną rolę odgrywa dźwignia finansowa. Zastosowanie bardzo wysokiej dźwigni i ustalenie bardzo niskiego poziomu margin call może doprowadzić do bankructwa na przełomie bardzo krótkiego przedziału czasowego. Dlatego reguły określające zaangażowanie kapitału i taktyki zamykania pozycji wytwarzających straty są najistotniejszymi elementami każdej strategii. W związku z tym przed rozpoczęciem inwestycji należy wyraźnie określić

  • wysokość kapitału początkowego,
  • maksymalną możliwą wielkość otwieranych pozycji, na jaką pozwala budżet.
  • Maksymalny poziom inwestowanej kwoty w jedną transakcję,
  • minimalny poziom kapitału bazowego,
  • planowany przyrost kapitału z podziałem na dni i tygodnie
  • oraz zasady kolportowania zysków.  

Natomiast najistotniejszymi elementami zarządzania ryzykiem są ustalenia dotyczące maksymalnej możliwej straty na jednej pozycji i maksymalnej możliwej straty dotyczącej całego portfela inwestycyjnego. Żelazna zasada powinna określać maksymalną dopuszczalną stratę na jednej pozycji na poziomie 2% – 3% kapitału. Natomiast ogólna wielkość maksymalnej straty powinna być ustalona na podstawie stosunku potencjalnego zysku do straty.

Prawidłowy dobór parametrów oraz konsekwentne przestrzeganie zasad jest jedynym rozwiązaniem mogącym prowadzić do zysków. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja PlanetaFM

Redakcja Planeta Finansów i Marketingu to zespół doświadczonych dziennikarzy, analityków i ekspertów z dziedziny finansów oraz marketingu. Każdy członek redakcji wnosi unikalne kompetencje i perspektywy, dzięki czemu tworzymy treści rzetelne, aktualne i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

BNPL nie tylko dla klientów indywidualnych
Zegarki męskie
Cechy dobrej strategii

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cechy dobrej strategii