Wszystko, co trzeba wiedzieć o transporcie kontenerowym!

Trudno byłoby sobie obecnie wyobrazić transport bez użycia kontenerów. Są one wszechobecne, gdyż to bardzo wygodne rozwiązanie dla branży spedycyjnej. Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o transporcie kontenerowym oraz dlaczego jest on tak popularny!

Na czym polega transport kontenerowy?

Kontenery używane w transporcie to specjalne skrzynie wykonane z metalu, w których można umieścić towary, najczęściej na paletach. Kontenery mogą mieć dwa rozmiary. Najczęściej spotyka się kontenery o długości 20 lub 40 stóp. Oznacza to, że na pierwszym rodzaju zmieści się 11 europalet, a na drugim – 23. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż wybierając transport kontenerowy, nie mamy problemu z przeliczaniem dostępnej powierzchni – jednostki są stałe i niezależne od firm transportowych, co zdecydowanie ułatwia wybór najlepszej oferty. Pamiętajmy również, że w kontenerach możemy nie tylko przewozić towary, lecz również je przechowywać.

W jaki sposób można transportować kontenery?

Transport kontenerów to bardzo wygodnie przedsięwzięcie, gdyż możliwe jest ich przemieszczanie różnymi środkami transportu. Kontenery można załadować zarówno na pokład statku, jak i samolotu, a także na pociąg lub samochód ciężarowy. Każdy z tych rodzajów pojazdu posiada odpowiednio przystosowane do kontenerów metody przewozu, np. samochód ciężarowy posiada idealną długość, aby załadować na niego kontener, podobnie jak wagony-platformy kolejowe. Dzięki temu możliwy jest skuteczny transport multimodalny, gdyż wystarczy odpowiednie urządzenie do przeładowywania, aby w szybki sposób przenieść kontener z pokładu statku na pociągu lub z pociągu na samochód ciężarowy.

Dlaczego warto zdecydować się na kontenery?

Transport kontenerowy to bezsprzecznie bardzo wygodne rozwiązanie. Umieszczamy bowiem wtedy nasze towary wewnątrz kontenera, gdzie są bezpiecznie załadowane. Unikamy dzięki temu przeładunku, podczas którego towary mogłyby ulec niepotrzebnemu uszkodzeniu. Dodatkowo transport kontenerów to rozwiązanie bardzo szybkie, gdyż nie trzeba wypakowywać po kolei wszystkich znajdujących się np. na pokładzie samochodu ciężarowego towarów, lecz wystarczy przenieść załadowany kontener. W dodatku, jeśli zdecydujemy się na zakup własnego kontenera, możemy go wykorzystać także jako pomieszczenie magazynowe, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze, które musielibyśmy wydać na zakup dodatkowego magazynu lub budowę nowego pomieszczenia. W każdej chwili kontenera możemy także użyć do przewozu.

Redakcja PlanetaFM