Strona główna
Podatki
Tutaj jesteś

PIT-28 2022 a a- co się zmieni i o czym warto wiedzieć?

11 sierpnia 2022

PIT-28 to formularz zeznania podatkowego przeznaczony dla osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu. Jeszcze do niedawna to właśnie one musiały najbardziej uważnie przestrzegać terminu złożenia swojej deklaracji podatkowej. Jeszcze w 2022 roku było na to mniej więcej dwa tygodnie, wraz z PIT-28 2023 wiele się jednak w tej kwestii zmieni. 

PIT-28 – dla kogo?

PIT-28 2023 to deklaracja przeznaczona dla osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu. Formularz występuje jednak w dwóch wersjach: PIT-28 i PIT-28S. Pierwsza to standardowy druk, druga — formularz przewidziany do złożenia w przypadku śmierci przedsiębiorcy, który korzystał z tej formy opodatkowania. Jak przy każdym rozliczeniu ważne jest, aby wypełnić deklarację na odpowiednim druku. Z tego też względu formularz PIT-28 2023 online to najlepsze możliwe rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu masz pewność, że rozliczasz się na właściwym druku. Druk PIT-28 przeznaczony jest dla osób, które osiągają swoje dochody z:

  • wynajmu, dzierżawy, poddzierżawy nieruchomości, 
  • sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prywatnych upraw i własnego chowu (pod warunkiem że są one zgłoszone jako opodatkowane ryczałtem),
  • jednoosobowej działalności gospodarczej (istnieje możliwość wyboru opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale jest to tylko jedna z dostępnych dla JDG form opodatkowania), 
  • spółki cywilnej lub jawnej jako wspólnik. 
Stworzony przez specjalistów program PITax.pl daje szansę na obniżenie podatku

Druk PIT-28 – jak go prawidłowo wypełnić? 

PIT-28 2023 będzie się różnił w pewnym stopniu od druku, z którym mieliśmy do czynienia w roku 2022, natomiast najistotniejsze są zmiany dotyczące tego, jak wysokie przychody można będzie w formie ryczałtu rozliczyć. Ważne bowiem jest, że od 2023 możliwości rozliczenia przychodów z najmu prywatnego w formie ryczałtu zostaną ograniczone. Możliwość rozliczenia takich przychodów obejmować będzie jedynie przychody ewidencjonowane wedle stawki 8,5% (przychód do wysokości 120 000 zł) oraz 12,5% (od nadwyżki ponad 120 000 zł). 

Oczywiście w przypadku PIT-28 masz możliwość skorzystania z szeregu ulg i odliczeń. Od podatku możesz odliczyć między innymi składki na ubezpieczenia zdrowotne, ulgę abolicyjną (do 1360 zł), ulgę aktywizacyjną za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Od dochodu natomiast możesz odliczyć darowiznę (do 6% przychodów), ulgę rehabilitacyjną za zabiegi dla osoby niepełnosprawnej lub opiekuna, ulgę na Internet (do 760 zł), ulgę termomodernizacyjną (do 53 000 za rok, w którym rozpoczęto prace), wpłaty na IKZE, składki ZUS, straty podatkowe, ulgę odsetkową, a także odliczyć zwrócone świadczenia nienależnie pobrane, czyli np. nieprawnie pobierany zasiłek przedemerytalny lub renta socjalna.

Dzięki intuicyjnej aplikacji PITax.pl bezproblemowo rozliczysz deklarację

PIT-28 2022 a 2023 – ważne terminy

Bardzo istotna zmiana w odniesieniu do druku PIT-28 dotyczy terminu jego złożenia. PIT-28 2022 trzeba było złożyć do końca lutego. Właściwie na złożenie dokumentacji było tutaj około dwa tygodnie. W przypadku PIT-28 2023 następuje istotna zmiana, ponieważ deklarację podatkową płatnik będzie miał obowiązek złożyć do końca kwietnia 2023. PIT-28 online i PIT-28 do druku składać będziemy w takim samym terminie jak zdecydowaną większość zeznań podatkowych: PIT-37, PIT-36, PIT-36L itd. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, daje bowiem znacznie więcej czasu osobom rozliczającym się na podstawie ryczałtu na przygotowanie tego typu deklaracji i jej sprawdzenie. Cały proces można jednak znacząco przyspieszyć, korzystając z druku PIT-28 online. Dokument wypełnia się znacznie łatwiej, a wszystkich obliczeń dokonuje za nas system. 

Redakcja PlanetaFM

Redakcja Planeta Finansów i Marketingu to zespół doświadczonych dziennikarzy, analityków i ekspertów z dziedziny finansów oraz marketingu. Każdy członek redakcji wnosi unikalne kompetencje i perspektywy, dzięki czemu tworzymy treści rzetelne, aktualne i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

światłowód

Jesteś zainteresowany reklamą?