Zakup komputera

Zakup nowego sprzętu komputerowego to zazwyczaj bardzo ekscytujące wydarzenie. Najczęściej kupujemy nowy komputer lub laptop w momencie kiedy nasz stary sprzęt nie nadaje się już kompletnie do użytku. Nie dziwi więc, że jesteśmy szczęśliwi kiedy możemy pozbyć się starego gruchota i zamienić go na coś nowszego i szybszego. Niestety są takie momenty w cyklu życiowym każdego sprzętu, że zwykłe czyszczenie laptopa czy format dysku są niewystarczające. Każdy z podzespołów może po prostu zużyć się w pewnym momencie, uszkodzić, przegrzać lub zacząć działać ze zmniejszoną efektywnością. Wtedy jedynym wyjściem jest wymiana tego jednego konkretnego podzespołu lub kupienie całkowicie nowego laptopa lub komputera stacjonarnego. Na co się zdecydować w przypadku wymiany sprzętu na nowy? Są cztery szkoły jeżeli chodzi o kupowanie nowego komputera.

Pierwszą z nich jest złożenie własnego komputera stacjonarnego od podstaw. Jest to najczęstszy wybór, ale również bardzo czasochłonny i wymagający. Pozwala on jednak na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ złożenie komputera z zakupionych przez siebie podzespołów zawsze wychodzi taniej niż kupienie gotowego i działającego zestawu. Złożenie komputera od podstaw pozwala również na zakup używanych podzespołów, które wychodzą wówczas zdecydowanie taniej niż ich nowe odpowiedniki.

Druga szkoła jest bardzo kontrowersyjna i szeroko krytykowana. Polega ona na kupieniu nowego komputera stacjonarnego złożonego z nowych podzespołów przez inną osobę, najczęściej przez jakiś sklep komputerowy. Jest to rozwiązanie drogie i eliminujące całą zabawę wynikającą ze składania PC od samego zera. Jest to dobry wybór tylko w sytuacji kiedy kupującemu komputer bardzo zależy na czasie i nie chce (lub nie potrafi) samemu złożyć komputera od podstaw.

Trzecia szkoła jest rzadka, ale również praktykowana. Według niej najlepszym wyborem jest poszukanie używanego komputera i kupienie go za bezcen. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie jeżeli bierzemy pod uwagę kwestie czysto finansowe, ale również najbardziej czasochłonne, ponieważ wymaga ono od nas codziennego pilnowania portali aukcyjnych i szukania takiego używanego zestawu, który zadowoli nasze wymagania.

Jest też i czwarta szkoła, którą wybierają fani laptopów. Notebooki to bardzo specyficzny typ urządzenia, który nie jest przeznaczony dla każdego i też nie każdemu przypadnie do gustu. Do zalet laptopów na pewno można zaliczyć ich wygodę i uniwersalność. Wadą większości laptopów jest natomiast ich słaba i niekonkurencyjna specyfikacja.

Przeczytaj więcej na mlodyhaker.pl

Redakcja PlanetaFM