Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Księgowość – zdalnie czy w biurze?

11 lutego 2021 księgowość

Prowadzenie własnej działalności to nie tylko przyjemność, ale i szereg obowiązków. Jednym z nich jest na pewno obowiązek rozliczeń. Niedoświadczonym przedsiębiorcom (jak i tym z większym doświadczeniem) poleca się zatrudnienie księgowej na miejscu lub nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. Która opcja jest bardziej optymalna?

Księgowość to nie tylko rozliczanie rachunków

Do tej pory współpraca z księgowym lub biurem rachunkowym polegała na dojeżdżaniu do nich z odpowiednimi dokumentami, aby potem mogli je rozliczać i odesłać z powrotem. Aktualnie jest to forma dość staroświecka i mało praktyczna, chociażby ze względu na marnowanie czasu przez przedsiębiorcę na ciągłe dojazdy. Nie oznacza to jednak, że nikt już tego nie robi – do księgowego nie przychodzi się bowiem tylko z prośbą o wypełnienie dokumentów, ale również z fachową poradą dotyczącą korzyści finansowych i ewentualnych strat. Profesjonalne doradztwo gospodarcze i finansowe pomaga na lepszy rozwój biznesu, jak i zwiększa pewność siebie przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Dlatego fizyczne odwiedziny są jak najbardziej wskazane i oczekiwane. Nie są jednak aż taką koniecznością, jak kilkanaście lat temu.

Księgowość online – nowoczesna forma współpracy

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości w kwestii prowadzenia księgowości firmy. Wielu nowoczesnych przedsiębiorców decyduje się na księgowość zdalną, w formie online. Aktualnie rzadko można spotkać biuro rachunkowe, które nie posiada w ofercie współpracy na odległość. Wszystko dzięki możliwościom technologicznym, które obejmują nie tylko komunikację mailową i telefoniczną. W ramach współpracy zdalnej biura rachunkowe posiadają specjalne programy do księgowości, do których stały dostęp ma także przedsiębiorca. Ułatwiają komunikację, przebieg dokumentów, a dzięki zabezpieczeniom wszystko się odbywa w pełni dyskretnie i bezpiecznie. Nie ma potrzeby nigdzie jeździć, ani się martwić o tajność naszych finansów.

Co jeszcze może dać księgowość zdalna

Ogromną zaletą księgowości online jest brak konieczności drukowania i składania niezliczonej ilości dokumentów – wszystko jest bowiem w formie cyfrowej w chmurze, gdzie księgowy wypełnia, rozlicza i poprawia, a następnie przesyła gotowe pliki w tym samym programie. Są gotowe od ręki, a w razie wątpliwości można równie szybko się połączyć i zadać pytanie księgowemu.

Taka współpraca to również lepsze trzymanie się terminów i ogromna oszczędność czasu. Księgowy rozlicza wszystko w jednym miejscu, jak i wysyła do odpowiednich instytucji poprzez pocztę elektroniczną. Nie musimy tracić czasu na dojazdy, ani przejmować się długimi kolejkami, szczególnie ostatniego dnia rozliczeń.

Artykuł napisany we współpracy z Caver – biuro rachunkowe Bielsko Biała.

Redakcja PlanetaFM

Redakcja Planeta Finansów i Marketingu to zespół doświadczonych dziennikarzy, analityków i ekspertów z dziedziny finansów oraz marketingu. Każdy członek redakcji wnosi unikalne kompetencje i perspektywy, dzięki czemu tworzymy treści rzetelne, aktualne i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

BNPL nie tylko dla klientów indywidualnych
Zegarki męskie
Cechy dobrej strategii

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cechy dobrej strategii