Strona główna
Podatki
Tutaj jesteś

Czym jest pełna księgowość i kogo dotyczy?

31 grudnia 2021 pełna księgowość


Obecnie każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania operacji gospodarczych swojej firmy. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz rocznych przychodów może robić to za pomocą księgowości uproszczonej lub pełnej. Warto zatem wiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach należy prowadzić pełną księgowość.

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowość to najbardziej skomplikowana i wymagająca forma prowadzenia ksiąg handlowych. Dotyczy zazwyczaj dużych podmiotów gospodarczych, a do jej prowadzenia konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego specjalisty do spraw księgowości lub nawet stworzenie całego działu księgowości. Ważnym aspektem pełnej księgowości jest obowiązek szczegółowego zaksięgowania wszystkich operacji dokonywanych przez firmę, jak i wieloletnie przechowywanie dokumentów związanych z kupnem, sprzedażą oraz wszelkimi transakcjami płatniczymi. Pełna księgowość obejmuje także majątek firmy oraz wszystkie kwestie dotyczące zatrudnienia pracowników.

Kogo dotyczy pełna księgowość?

Pełną księgowość zobowiązane są prowadzić spółki akcyjne, spółki z o.o. i spółki komandytowo-akcyjne. Ponadto wszystkie osoby fizyczne, spółki jawne, spółki cywilne, spółki partnerskie oraz spółdzielnie, których przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły pułap 2 mln euro, są również zobligowane do przejścia na pełną księgowość. Oczywiście korzystać z pełnej księgowości można też dobrowolnie, niezależnie od uzyskanych przychodów.

Pełna księgowość – obowiązki przedsiębiorcy

Przechodząc na pełną księgowość, przedsiębiorca będzie musiał rozpocząć prowadzenie szczegółowych ksiąg rachunkowych, na które składają się takie dokumenty jak dzienniki, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia obrotów i sald firmowych kont oraz wykaz aktywów i pasywów. Ponadto należy również sporządzać regularne sprawozdania finansowe. Wszystkie dokumenty mogą być przechowywane zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Ważne, aby zagwarantować trwałość zapisów poprzez na przykład tworzenie kopii zapasowych lub przechowywanie danych na kilku nośnikach jednocześnie. Co ważne wszystkie dokumenty powinny być odpowiednio ponumerowane, łącznie z podaniem dokładnej daty ich powstania.

Podsumowując, pełna księgowość to duże wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy, dlatego w celu zachowania przejrzystości ksiąg handlowych i innych ważnych firmowych dokumentów warto zatrudnić profesjonalnych specjalistów do spraw księgowych lub wynająć renomowane biuro rachunkowe.

Redakcja PlanetaFM

Redakcja Planeta Finansów i Marketingu to zespół doświadczonych dziennikarzy, analityków i ekspertów z dziedziny finansów oraz marketingu. Każdy członek redakcji wnosi unikalne kompetencje i perspektywy, dzięki czemu tworzymy treści rzetelne, aktualne i inspirujące.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

światłowód

Jesteś zainteresowany reklamą?