Kurs przeciwpożarowy – na czym polega?

Są takie szkolenia, których odbycie nie tylko się przydaje, ale jest również koniecznością i jednym z nich jest właśnie kurs przeciwpożarowy. Kiedy dokładnie musimy go zdać? Na czym on polega? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc zajrzyj do niego koniecznie.

Kiedy kurs przeciwpożarowy jest konieczny?

Niektórzy mogą uznać, że tego typu kursy są dedykowane tylko dla strażaków, czyli dla osób, które są na pierwszej linii frontu, gdy trzeba walczyć z ogniem. Jednak praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej, a kurs ppoż musi odbyć każdy nowy pracownik firmy. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy dana siedziba liczy dwie osoby, czy też kilkanaście osób, szkolenie to zawsze jest wymagane.

Za brak szkoleń grożą surowe kary, zwłaszcza że nie są one tylko wymysłem urzędników, ale wynikają bezpośrednio z ustawy. Dlatego, jeśli pracodawca, jak i pracownik nie chcą na siebie ściągnąć nieprzyjemności, to lepiej od razu pomyśleć o kursie przeciwpożarowym.

Na czym dokładnie polega kurs ppoż?

Choć na pierwszy rzut oka odbycie takiego kursu może wydać się sporym problemem, to w rzeczywistości tak nie jest, ponieważ chodzi głównie o to, aby odpowiednio przygotować każdego zatrudnionego do pracy w danym miejscu, jak również zaznajomić go z obowiązującymi zasadami na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Tego typu szkolenia składają się zawsze z dwóch etapów – części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna obejmuje przekazanie potrzebnej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Część praktyczna to ćwiczenia, więc również pokazanie, gdzie znajduje się gaśnica, jak się nią posługiwać, w którym miejscu są wyjścia z budynku przeznaczone na wypadek ewakuacji. Najczęściej taki kurs kończy się krótkim testem, który ma potwierdzić nabytą wiedzę, a także otrzymaniem certyfikatu, czy dyplomu, który potwierdza odbycie kursu.

Gdzie można odbyć kurs przeciwpożarowy?

Z odbyciem kursu przeciwpożarowego nikt nie powinien mieć żadnych trudności, zwłaszcza że do naszej dyspozycji pozostają specjalistyczne firmy, które oferują tego typu usługi. Wystarczy się zgłosić do jednej z nich, a już będzie można odbyć szkolenie.

W przypadku konieczności przeprowadzenia kursu przeciwpożarowego dla większej grupy osób można również zamówić wizytę fachowca. Dzięki temu wszyscy pracownicy będą mogli odbyć szkolenie ppoż w jednym czasie, więc to na pewno wyjdzie na korzyść każdemu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy PRO-SAFER – kurs ppoż Lublin.

Redakcja PlanetaFM